Travel

Basque – North Spain

December 25, 2017

saint jean de luz_MG_4394 _MG_4378 _MG_4418 _MG_4300-2 _MG_4284 _MG_4282 _MG_4267 _MG_4239 _MG_4220 _MG_4211 _MG_4174 _MG_4172 _MG_4162 _MG_4150 _MG_4137 san sebastian biarritz france biarrtiz

_MG_4063 _MG_4059 _MG_4048

Sicilya 1

February 17, 2017

_MG_8648sicilyataorminanoto notosicily
_MG_8753etna

Kopenhag 2

November 6, 2016

copenhagen nyhavnKopenhag yazısının ilk kısmı için buraya gidiniz :) Eğer bir gününüzü müze gezmeye ayıracaksanız tercihinizi Louisiana Modern Sanat Müzesi’nden yana kullanabilirsiniz. Şehrin 40km kadar dışında olan müzeye kısa bir tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Eğer çocuklu seyahat ediyorsanız müzede onların da ilgisini çekecek bölümler mevcut. Gene müze gezmeyi seviyorsanız NY Carlsberg Glyptoteket de ziyaret etmeniz gereken müzeler arasında. Hatta içinde bulunan Cafe Glyptoteket için bile girilebilir :) ama müze girişini her durumda ödemeniz gerektiğini de unutmayın! Glyptoteket’ten sonra turistik ama görülesi Nyhavn’a doğru yürümeyi tercih ederseniz kanal kıyısında bulunan ve aynı zamanda Kara Elmas adı verilen cam bina dikkatinizi çekecektir. Kraliyet kütüphanesi olan binaya uğrayıp kahvenizi yudumlayıp kanalı izleyebilir ve mimari yapının güzelliğine hayran kalabilirsiniz. Eğer öğlen veya akşam yemeği için buraya yakınsanız kütüphane içinde bulunan Søren K ilginç bir alternatif olabilir. Mevsimsel menüsü bulunan restaurant İskandinav Brasserisi olarak sınıflandırılmış.

royal danish library

copenhagen

 

Nyhavn oldukça turistik bir bölge. Yağmurlu bir günde yapacak çok da fazla birşey olmayacağı için biz tercihimizi Papirøen’e yürümekten yana kullanıyoruz. Ünlü Noma’yı sağımızda bırakarak sola dönüyoruz. 108 isimli bir restaurant dikkatimizi çekiyor. Sonra internetten bakalım diye geçiyoruz. Şimdi araştırdığım kadarı ile Noma’nın pop up restaurantı olan 108’i Noma şefi Kristian Baumann açmış, evet geçmiş olsun diyelim başımızı taşlara vuralım. Siz vurmak istemiyorsanız gidin. Sokak yemekleri konsepti ile bir hangarın içinde yer alan küçük yiyecek standlarından oluşan Papirøren farklı lezzetleri, farklı bir ortamda denemek isteyenler için ideal. Yağmurlu bir günde içerisinin çok kalabalık olabileceği aklınızda olsun. Güneşli bir günde ise dışarıdaki banklarda keyif yapmak eğlenceli olacaktır.

Papirøen’in tam karşısında yer alan Kraliyet Tiyatrosu modern mimarisi ile mutlaka ilginizi çekecektir. İçinde bulunan Ofelia isimli mekan hem yemekleri hem de sakin oluşu ile oldukça güzel bir mekan. Ofelia’da yemeğinizi yerken modern mimarinin örneği olan bu binaya hayran kalabilirsiniz.

kopenhag-2841 ofelia copenhagen

Nyhavn’dan hava güzelse şirin ara sokaklarda fotoğraf çekerek şehir merkezindeki alışveriş caddesine dönebilir ve tasarım ürünlere göz atmayı seviyorsanız Hay House’a uğrayabilirsiniz. Bulaşık fırçası, bakır bulaşık teli ve makas almayı unutmayın (ben öyle yaptım da!).

nyhavn kopenhag

hay house

 

Kuzeyli tarzı seramikler, yılbaşı süsleri, bahçe malzemeleri vb ürünler için Notre Dame şehir merkezindeki güzel bir mağaza. Burada Broste Copenhagen ürünleri de bulunuyor. Tercihiniz daha klasik bir tarz ise alışveriş caddesinde bulunan Royal Copenhagen size göre. Turist kalabalığından uzak ama şehir merkezinden farklı bir mekan arıyorsanız ara sokaklara göz atmayı unutmayın.

kopenhag

 

 

Çocuğunuz için oyuncak alışverişi yapak isterseniz pasaj içinde bulunan Karrusella adı gibi şirin ürünler satıyor.

copenhagen karrusella

WOOD WOOD tasarımdan vazgeçmem diyenler uğrasın.

Wood Wood’a kadar geldiyseniz, bana da önceden gidenler tarafından önerilen Atelier September’a sabah kahvaltısı veya öğle yemeği için mutlaka uğrayın. Seveceksiniz.

atelier september

kopenhag-2663 kopenhag

Son olarak da pizza seviyorsanız ve Vesterbrø’daysanız Mother’a uğrayabilirsiniz. Ama söyleyin altını yakmasınlar :)

mother vesterbro

 

 

Kopenhag 1

November 5, 2016

Evet yürümek. Bisiklet veya toplu taşıma olmadan 3 gün boyunca yaklaşık 40 km yürüyerek Kopenhag’ı geziyoruz. Gözüm bisikletlerde kalsa da, yol bilmeden iki sürüp sonra “bir saniye ben haritaya bakacağım” diyip durabileceğiniz bir tempo yok o çok şirin görünen bisiklet yollarında. Pedalı çevirdiyseniz hedefe doğru yol alacaksınız ki ani duruşlarla arkadan gelen bisikletlere zincirleme kaza yaptırmayın. Bisiklet hevesimizi yollarını iyi bildiğimiz Amsterdam’a bırakarak başlıyoruz yürümeye.

kopenhag

kopenhag

Lonely Planet doğru tanımı yapmış, yeniden tanımlamaya gerek yok. “Coolest kid on the nordic block” diye tanımlanan şehir bunu sonuna kadar hak ediyor. Şehre vardığınız andan itibaren diğer kuzey ülkelerinden farklı bir havası olduğunu seziyorsunuz. Tasarım ve mimari attığınız her adımda varlığını hissettiriyor. Burada sırf mimarisini beğenip “bu bina nedir acaba?” diye merak edip gireceğiniz binalar olduğu kesin.

hayhouse

Şehri gezmeye bizim yaptığımız gibi Vesterbro’dan başlayabilir, şehir merkezine selam verdikten sonra Nørrebro’ya geçip soluklanmak için botanik bahçesini, kraliyet yaşamını görmek istiyorsanız Rosenborg Sarayını ziyaret edebilirsiniz (Biz girsek mi diye bakarken, bir katın hastalık yüzünden kapalı olduğu yazıyordu, girmedik). Arada vereceğiniz yiyecek ve kahve molalarınızı da unutmamak lazım.

kopenhag-2855

 

 

Soluklanmak için en iyi noktalardan biri kesinlikle Torvehallerne. Farklı gıda standları, tatlıcı ve kahveciler arasında güzel vakit geçirip yolunuza devam edebilirsiniz. Deniz ürünlerini seviyorsanız Hav’ı deneyip, kahvenizi Coffee Collective’den alıp, karşısındaki Laura’s tan alacağınız ürünlerle bir tatlı kaçamağı yapabiliriniz. Gene Torvehallerne’de iki bina arasında bulunan çiçek ve meyve sebze pazarı ise uğramanız gereken yerler arasında. Bu arada not etmeden geçmemek lazım ki Kopenhag pahalı bir şehir. Gitmeden iyi planlanması gereken bir detay, basit bir yöntemle çözümü var. Buradaki standart fiyatları alın ve 3’le çarpın. Şimdi gönül rahatlığı ile yaklaşık 25 TL vereceğiniz lattenizi yudumlayabilirsiniz :)

 

torvehalle

laura's bakery torvehallerne

Vesterbro eskiden çok da iyi bir bölge olmasa da şu anda oldukça popüler bir bölge. Sønder bulvarı üzerinde yürürken farklı butikler ilginizi çekebilir. Mesela Dansk’ı görüp uzaktan fotoğrafını çekerken “acaba girmem mi gerekiyordu?” diye düşünüp, sonra da “bakacak çok yer var, sonra dönerim” diyip girmeyi unuttuğum bir butik :) Neyse ki sonrasında şehir merkezindeki Hay Design House’a uğrayıp tasarımla yoğrulup, bulaşık fırçası ve teli alıp çıkıyorum. Bonsai makasımı da unutmayayım! Vesterbro’da kahvaltı planlıyorsanız mutlaka Mad&Kaffe‘ye uğrayın! 3’lü 5’li ve 7’li kahvaltı menüleri olan mekan Kopenhaglıların uğrak noktası. Kopanhag’ın kesinlikle dress code’u var! Siyah, beyaz, lacivert ve gri! Üstünüzde oversize kabanınız, içinizde siyahlar ve ayağınızda beyazlarınız varsa tamamsınız. Korkmadan yerel halkın içine karışabilirsiniz. Işıl ışıl pembeler, morlar, Kenzo’lar içindeyseniz hiç şansınız yok.

kopenhag-2799 kopenhag-2795 copenhag

Nørrebro’dan şehre dönerken,bizim ilk başta  telefonun haritasında ne olduğunu anlamadığımız bir yeşil alana girerseniz ve de huzurlu bir hava sezerseniz evet doğru adresteniz. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri bu mezarlık! Evet yanlış duymadınız, şehrin merkezinde oldukça güzel bir mezarlık var. Zamanında sadece durumu iyi olmayanların gömüldüğü Assistens Mezarlığı’na Altın Dönem boyunca aralarında Hans Christian Andersen’in de olduğu ünlü kişiler de gömülmüş. Giderken uğramadıysanız şimdi Torvehalle’de mola verebilir veya akşam saatleri olduysa Höst’te yemek yiyebilirsiniz. Akşam yemeği için her zaman rezervasyon yapmanızda fayda var. Biz Höst’ün kardeş restaurantı Vakst’ta yemek yerken kapıdan dönen çok oldu. Vakst’a sırası gelmişken söz etmeden geçmek olmaz. Şehir ve bahçeyi birleştirmek konseptinden çıkarak tasarlanmış olan restaurant her anlamda oldukça başarılı. Servis, yemek ve ortam sizi adeta büyülüyor. Hemen komşu restaurant olan Bror ise bizi 4’lü menüsü ile Vakst kadar mutlu edemiyor. Vakst’ta menü almazsanız Beef Tenderloin ve tuzlu karamel dondurmaların mutlaka deneyin. Akşam gittiğimiz için hiç istediğim gibi fotoğraf çekemesem de, hatıralarımdasın Vakst :)

 

vakst

 

Kahve için şehirde diğer bir önerim Buzz Cafe. Buz gibi bir havada ilk gün girdiğimiz mekan belli ki Kopenhag’lıların aynı zamanda home ofislerine alternatif. Her köşede çalışan birilerini görmeniz mümkün.

kopenhag-2637 kopenhag-2641 kopenhag-2643

Tekirova

January 31, 2016

tekirova

_MG_9291

Theme by Blogmilk + Coded by Brandi Bernoskie

error: Content is protected !!