Kopenhag 1

November 5, 2016

Evet yürümek. Bisiklet veya toplu taşıma olmadan 3 gün boyunca yaklaşık 40 km yürüyerek Kopenhag’ı geziyoruz. Gözüm bisikletlerde kalsa da, yol bilmeden iki sürüp sonra “bir saniye ben haritaya bakacağım” diyip durabileceğiniz bir tempo yok o çok şirin görünen bisiklet yollarında. Pedalı çevirdiyseniz hedefe doğru yol alacaksınız ki ani duruşlarla arkadan gelen bisikletlere zincirleme kaza yaptırmayın. Bisiklet hevesimizi yollarını iyi bildiğimiz Amsterdam’a bırakarak başlıyoruz yürümeye.

kopenhag

kopenhag

Lonely Planet doğru tanımı yapmış, yeniden tanımlamaya gerek yok. “Coolest kid on the nordic block” diye tanımlanan şehir bunu sonuna kadar hak ediyor. Şehre vardığınız andan itibaren diğer kuzey ülkelerinden farklı bir havası olduğunu seziyorsunuz. Tasarım ve mimari attığınız her adımda varlığını hissettiriyor. Burada sırf mimarisini beğenip “bu bina nedir acaba?” diye merak edip gireceğiniz binalar olduğu kesin.

hayhouse

Şehri gezmeye bizim yaptığımız gibi Vesterbro’dan başlayabilir, şehir merkezine selam verdikten sonra Nørrebro’ya geçip soluklanmak için botanik bahçesini, kraliyet yaşamını görmek istiyorsanız Rosenborg Sarayını ziyaret edebilirsiniz (Biz girsek mi diye bakarken, bir katın hastalık yüzünden kapalı olduğu yazıyordu, girmedik). Arada vereceğiniz yiyecek ve kahve molalarınızı da unutmamak lazım.

kopenhag-2855

 

 

Soluklanmak için en iyi noktalardan biri kesinlikle Torvehallerne. Farklı gıda standları, tatlıcı ve kahveciler arasında güzel vakit geçirip yolunuza devam edebilirsiniz. Deniz ürünlerini seviyorsanız Hav’ı deneyip, kahvenizi Coffee Collective’den alıp, karşısındaki Laura’s tan alacağınız ürünlerle bir tatlı kaçamağı yapabiliriniz. Gene Torvehallerne’de iki bina arasında bulunan çiçek ve meyve sebze pazarı ise uğramanız gereken yerler arasında. Bu arada not etmeden geçmemek lazım ki Kopenhag pahalı bir şehir. Gitmeden iyi planlanması gereken bir detay, basit bir yöntemle çözümü var. Buradaki standart fiyatları alın ve 3’le çarpın. Şimdi gönül rahatlığı ile yaklaşık 25 TL vereceğiniz lattenizi yudumlayabilirsiniz :)

 

torvehalle

laura's bakery torvehallerne

Vesterbro eskiden çok da iyi bir bölge olmasa da şu anda oldukça popüler bir bölge. Sønder bulvarı üzerinde yürürken farklı butikler ilginizi çekebilir. Mesela Dansk’ı görüp uzaktan fotoğrafını çekerken “acaba girmem mi gerekiyordu?” diye düşünüp, sonra da “bakacak çok yer var, sonra dönerim” diyip girmeyi unuttuğum bir butik :) Neyse ki sonrasında şehir merkezindeki Hay Design House’a uğrayıp tasarımla yoğrulup, bulaşık fırçası ve teli alıp çıkıyorum. Bonsai makasımı da unutmayayım! Vesterbro’da kahvaltı planlıyorsanız mutlaka Mad&Kaffe‘ye uğrayın! 3’lü 5’li ve 7’li kahvaltı menüleri olan mekan Kopenhaglıların uğrak noktası. Kopanhag’ın kesinlikle dress code’u var! Siyah, beyaz, lacivert ve gri! Üstünüzde oversize kabanınız, içinizde siyahlar ve ayağınızda beyazlarınız varsa tamamsınız. Korkmadan yerel halkın içine karışabilirsiniz. Işıl ışıl pembeler, morlar, Kenzo’lar içindeyseniz hiç şansınız yok.

kopenhag-2799 kopenhag-2795 copenhag

Nørrebro’dan şehre dönerken,bizim ilk başta  telefonun haritasında ne olduğunu anlamadığımız bir yeşil alana girerseniz ve de huzurlu bir hava sezerseniz evet doğru adresteniz. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri bu mezarlık! Evet yanlış duymadınız, şehrin merkezinde oldukça güzel bir mezarlık var. Zamanında sadece durumu iyi olmayanların gömüldüğü Assistens Mezarlığı’na Altın Dönem boyunca aralarında Hans Christian Andersen’in de olduğu ünlü kişiler de gömülmüş. Giderken uğramadıysanız şimdi Torvehalle’de mola verebilir veya akşam saatleri olduysa Höst’te yemek yiyebilirsiniz. Akşam yemeği için her zaman rezervasyon yapmanızda fayda var. Biz Höst’ün kardeş restaurantı Vakst’ta yemek yerken kapıdan dönen çok oldu. Vakst’a sırası gelmişken söz etmeden geçmek olmaz. Şehir ve bahçeyi birleştirmek konseptinden çıkarak tasarlanmış olan restaurant her anlamda oldukça başarılı. Servis, yemek ve ortam sizi adeta büyülüyor. Hemen komşu restaurant olan Bror ise bizi 4’lü menüsü ile Vakst kadar mutlu edemiyor. Vakst’ta menü almazsanız Beef Tenderloin ve tuzlu karamel dondurmaların mutlaka deneyin. Akşam gittiğimiz için hiç istediğim gibi fotoğraf çekemesem de, hatıralarımdasın Vakst :)

 

vakst

 

Kahve için şehirde diğer bir önerim Buzz Cafe. Buz gibi bir havada ilk gün girdiğimiz mekan belli ki Kopenhag’lıların aynı zamanda home ofislerine alternatif. Her köşede çalışan birilerini görmeniz mümkün.

kopenhag-2637 kopenhag-2641 kopenhag-2643

1 comment

Leave a Comment

Theme by Blogmilk + Coded by Brandi Bernoskie

error: Content is protected !!