Kopenhag 2

November 6, 2016

copenhagen nyhavnKopenhag yazısının ilk kısmı için buraya gidiniz :) Eğer bir gününüzü müze gezmeye ayıracaksanız tercihinizi Louisiana Modern Sanat Müzesi’nden yana kullanabilirsiniz. Şehrin 40km kadar dışında olan müzeye kısa bir tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Eğer çocuklu seyahat ediyorsanız müzede onların da ilgisini çekecek bölümler mevcut. Gene müze gezmeyi seviyorsanız NY Carlsberg Glyptoteket de ziyaret etmeniz gereken müzeler arasında. Hatta içinde bulunan Cafe Glyptoteket için bile girilebilir :) ama müze girişini her durumda ödemeniz gerektiğini de unutmayın! Glyptoteket’ten sonra turistik ama görülesi Nyhavn’a doğru yürümeyi tercih ederseniz kanal kıyısında bulunan ve aynı zamanda Kara Elmas adı verilen cam bina dikkatinizi çekecektir. Kraliyet kütüphanesi olan binaya uğrayıp kahvenizi yudumlayıp kanalı izleyebilir ve mimari yapının güzelliğine hayran kalabilirsiniz. Eğer öğlen veya akşam yemeği için buraya yakınsanız kütüphane içinde bulunan Søren K ilginç bir alternatif olabilir. Mevsimsel menüsü bulunan restaurant İskandinav Brasserisi olarak sınıflandırılmış.

royal danish library

copenhagen

 

Nyhavn oldukça turistik bir bölge. Yağmurlu bir günde yapacak çok da fazla birşey olmayacağı için biz tercihimizi Papirøen’e yürümekten yana kullanıyoruz. Ünlü Noma’yı sağımızda bırakarak sola dönüyoruz. 108 isimli bir restaurant dikkatimizi çekiyor. Sonra internetten bakalım diye geçiyoruz. Şimdi araştırdığım kadarı ile Noma’nın pop up restaurantı olan 108’i Noma şefi Kristian Baumann açmış, evet geçmiş olsun diyelim başımızı taşlara vuralım. Siz vurmak istemiyorsanız gidin. Sokak yemekleri konsepti ile bir hangarın içinde yer alan küçük yiyecek standlarından oluşan Papirøren farklı lezzetleri, farklı bir ortamda denemek isteyenler için ideal. Yağmurlu bir günde içerisinin çok kalabalık olabileceği aklınızda olsun. Güneşli bir günde ise dışarıdaki banklarda keyif yapmak eğlenceli olacaktır.

Papirøen’in tam karşısında yer alan Kraliyet Tiyatrosu modern mimarisi ile mutlaka ilginizi çekecektir. İçinde bulunan Ofelia isimli mekan hem yemekleri hem de sakin oluşu ile oldukça güzel bir mekan. Ofelia’da yemeğinizi yerken modern mimarinin örneği olan bu binaya hayran kalabilirsiniz.

kopenhag-2841 ofelia copenhagen

Nyhavn’dan hava güzelse şirin ara sokaklarda fotoğraf çekerek şehir merkezindeki alışveriş caddesine dönebilir ve tasarım ürünlere göz atmayı seviyorsanız Hay House’a uğrayabilirsiniz. Bulaşık fırçası, bakır bulaşık teli ve makas almayı unutmayın (ben öyle yaptım da!).

nyhavn kopenhag

hay house

 

Kuzeyli tarzı seramikler, yılbaşı süsleri, bahçe malzemeleri vb ürünler için Notre Dame şehir merkezindeki güzel bir mağaza. Burada Broste Copenhagen ürünleri de bulunuyor. Tercihiniz daha klasik bir tarz ise alışveriş caddesinde bulunan Royal Copenhagen size göre. Turist kalabalığından uzak ama şehir merkezinden farklı bir mekan arıyorsanız ara sokaklara göz atmayı unutmayın.

kopenhag

 

 

Çocuğunuz için oyuncak alışverişi yapak isterseniz pasaj içinde bulunan Karrusella adı gibi şirin ürünler satıyor.

copenhagen karrusella

WOOD WOOD tasarımdan vazgeçmem diyenler uğrasın.

Wood Wood’a kadar geldiyseniz, bana da önceden gidenler tarafından önerilen Atelier September’a sabah kahvaltısı veya öğle yemeği için mutlaka uğrayın. Seveceksiniz.

atelier september

kopenhag-2663 kopenhag

Son olarak da pizza seviyorsanız ve Vesterbrø’daysanız Mother’a uğrayabilirsiniz. Ama söyleyin altını yakmasınlar :)

mother vesterbro

 

 

0 comments

Leave a Comment

Theme by Blogmilk + Coded by Brandi Bernoskie

error: Content is protected !!